В световен мащаб към 17:46 на 15 юли 2022 г. има 557 917 904 потвърдени случая на COVID-19, включително 6 358 899 смъртни случая, съобщени на СЗО. Към 11 юли 2022 г. са поставени общо 12 130 881 147 дози ваксини.
Тъй като случаите на COVID нарастват, ето насоки за тестване и изолация от СЗО
Нова вълна от инфекции с Covid връхлита, тъй като подвариантът BA.5 на Оmicron става все по-доминиращ.
BA.5 представлява 65% от случаите към миналата седмица, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията. Средният дневен брой случаи е нараснал с 10% през последните две седмици, докато хоспитализациите са се увеличили с 20%, според отчета на NBC News.
Някои от насоките на СЗО за маските, тестването и изолацията се промениха след първата вълна от случаи на Омикрон миналата зима.
„Калкулаторът за карантина и изолация“ на агенцията може да ви помогне да решите кога да останете или да напуснете дома си въз основа на вашите обстоятелства. Ето какво препоръчва СЗО, ако сте изложени на Covid или имате положителен тест.
Кога да носите маска
От февруари СЗО базира насоките за носенето на маски на три показателя – болничен капацитет, нови случаи на Covid и прием в болница. Проверете нивото на риска във вашия окръг, като използвате онлайн инструмента на агенцията, за да определите дали са необходими маски. Имунокомпроментираните хора и хората в техните домакинства трябва да се консултират с лекари относно маските в среднорисковите окръзи.
Ако сте били изложени на някой, който е дал положителен тест
Хората, които не са ваксинирани или не са били подсилени, трябва да бъдат поставени под карантина поне пет дни. Ако се появят симптоми, направете тест възможно най-скоро. Ако нямате симптоми, направете си тест след пет дни. Така или иначе, тази група трябва да носи маски около другите и да избягва пътувания поне 10 дни.
Ваксинираните и подсилените хора не се нуждаят от карантина, освен ако не развият симптоми. Ако се появят симптоми, направете тест възможно най-скоро. Ако не, тествайте след пет дни и носете маска около другите в продължение на 10 дни.
Тези, които са дали положителен тест за Covid в рамките на 90 дни преди излагането им, не трябва да се поставят под карантина или да се тестват, но все пак трябва да носят маски около другите в продължение на 10 дни.
Ако имате симптоми на Covid
Направете тест и се изолирайте за пет дни (първият ви ден на симптоми се счита за ден нула). Носете маска около другите и избягвайте да пътувате поне 10 дни.
Ако пробата е положителна
Изолирайте се поне пет дни след положителния тест. Носете маска около другите и избягвайте да пътувате поне 10 дни. Ако развиете симптоми по средата на изолацията, петдневният период започва отначало, като първият ви ден на симптомите става ден нула.
Уведомете вашите близки контакти – всеки, когото сте видели за най-малко 15 минути през двата дни преди появата на симптомите ви или преди тестът ви да е положителен. Направете го дори ако вашият контакт е носел маска.
По време на изолация с Covid инфекция
Ако живеете с други, опитайте се да останете в отделна стая и да използвате отделна баня. Носете маска около всеки друг в домакинството, мийте ръцете си често, почиствайте редовно повърхностите и избягвайте споделяне на предмети като прибори или кърпи. Отворете врати и прозорци и включете вентилатори, за да подобрите въздушния поток. Помислете за филтриране на въздуха в дома си.
Останете хидратирани и почивайте
Хората с висок риск от тежко заболяване трябва бързо да потърсят лечение. Местата за лечение предлагат рецепти за антивирусни хапчета, отговарящи на условията за хора, които имат положителен тест. .
Отидете в болницата, ако развиете тежки симптоми, включително затруднено дишане, постоянна болка или натиск в гърдите или бледа, сива или синя кожа, устни или нокти.
Кога приключва изолацията
Ако нямате симптоми, можете да прекратите изолацията поне пет дни след положителния тест.
Ако сте били без температура (без лекарства за понижаване на температурата) в продължение на 24 часа и симптомите ви се подобряват забележимо, можете също да прекратите изолацията след пет дни.
Ако имате достъп до бърз тест, използвайте го пет дни след първия положителен тест. Ако е отрицателен, можете да прекратите изолацията, но трябва да продължите да носите маска около другите общо 10 дни след началото на симптомите или първия ви положителен тест. Ако тестът ви отново е положителен, удължете изолацията си до общо 10 дни. За да подобрите точността на бързите тестове, най-добре е да направите два, на разстояние от 24 до 48 часа. PCR тестовете могат да останат положителни до 12 седмици, така че не са полезни за тестване извън изолация.
Имунокомпроментираните хора трябва да се изолират за 10 до 20 дни след началото на симптомите, в зависимост от съвета на техните лекари.
След прекарана инфекция с коронавирус организмът изгражда имунна защита. Но колко голяма е тя и може ли наистина да ни предпази от повторно заразяване? Този въпрос интересува не само преболедувалите Ковид-19, но и ваксинираните, които се питат след колко време и до каква степен са защитени. Търсейки отговора, хората често прибягват до тестовете за изследване на наличните антитела.
АНТИТЕЛА
Колко вида са тестовете за антитела и по какво се различават?
Към момента се предлагат два вида тестове за определяне на антителата срещу SARS-CoV-2. Единият показва само дали те въобще са налични, докато другият изследва и тяхната ефективност.
Първият тест може да установи дали инфекцията вече е прекарана или не.Вторият вид – за наличието на антитела с неутрализиращ капацитет означава, че човек е защитен”.
Тестовете за антитела с неутрализиращ капацитет са по-прецизни, но и обикновените дават отговор за степента на защита. Причината е, че съществува връзка между нивото на антитела и нивото на антитела с неутрализиращ капацитет.
- видове антитела :
IgA и IgM антитела се появяват в резултат от първоначалната реакция на организма срещу вируса. Те се образуват бързо, но нивото им в кръвта спада за относително кратко време след инфекцията в сравнение с тези от третата група: така наречените IgG антитела. Те се образуват от “клетките на паметта”, някои от които могат да останат в тялото дълго време. Те си “спомнят”, че вирусът Sars-CoV-2 е враг. “Всеки, който има “клетки на паметта”, може бързо да произведе много нови антитела, ако е необходимо”.
- Кога се изследват антитела:
Тялото започва да произвежда IgG антитела едва няколко дни след инфекцията. Следователно, тестът, който проверява за този тип антитела, не бива да се прави преди да са изминали поне две седмици от заразата.
Тестовете проверяващи наличието за IgA и IgM антитела не се правят масово, защото са отрицателни няколко седмици след инфекцията.
- Отрицателен тест за антитела :
Това не е означава непременно, че защита срещу вируса не съществува. “Има хора, при които инфекцията е преминала леко и концентрацията на антитела спада бързо. Въпреки това и те може да са защитени от повторно заболяване.
Причината е, че освен различните видове антитела, организмът има и друг способ за защита – т.нар. Т-клетки. За разлика от антителата, те не атакуват вируса, за да предотвратят заразяването на клетките, но пък унищожават заразените с вируса клетки и така играят важна роля за имунния отговор. Който иска, може да се тества и за наличието на Т-клетки.
Бърз антигенен тест (RAT)
е подходящ за тестване в точката на предоставяне на медицинска помощ, който директно открива наличието или отсъствието на антиген. Обикновено се използва за откриване на SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19. Бързите тестове са вид тестове с латерален поток, които откриват протеин, което ги отличава от други медицински тестове, които откриват антитела (тестове за антитела) или нуклеинови киселини (тестове за нуклеинови киселини), от лабораторен тип или от тип point-of-care. Бързите тестове обикновено дават резултат за 5 до 30 минути.Намират най-добро приложение като част от подходи за масово тестване или скрининг на цялото население.Те са успешни в тези подходи, тъй като в допълнение към гореспоменатите предимства идентифицират лица, които са най-заразни и потенциално биха могли да разпространят вируса сред голям брой други хора.Това малко се различава от други форми на COVID-19, като PCR, които обикновено се разглеждат като полезен тест за отделни лица.
RT-PCR тест
RT-PCR – обратно транскриптазна полимеразна верижна реакция (Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction)е техника, чрез която може да се “копира” един единствен участък от вирусна РНК. Така се създадават милиарди, дори трилиони негови идентични копия.“Копирната машина” в случая е специфичен ензим, наречен полимераза. Полимеразата се добавя към пробата и “копира” единствено коронавирусната РНК в участъка (гена), който e “залепен” с праймери . Така само от няколко първоначални копия на коронавирусния ген получаваме повече от трилион такива.PCR тестът остава един от най-точните методи за доказване на инфекция с COVID-19. Именно поради уникалността на коронавирусната РНК, той позволява бързо и лесно разпознаване на вируса. Днешните методи правят възможно извършването на стотици подобни PCR „реакции“ едновременно.
Вирус-неутрализиращи антитела IgG -10.00 лв.
VNAb IgG
Бърз антигенен тест (RAT) – 20.00 лв.
RT-PCR тест – 80.00 лв.
Itís hard to find educated people on this topic, but you seem like you know what youíre talking about! Thanks
Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.